Ana Sayfa Hukuk İşçilerden Fazla Mesai Yapmaları İçin Her Yıl Onay Almayı Unutmayın!

  İşçilerden Fazla Mesai Yapmaları İçin Her Yıl Onay Almayı Unutmayın!

  1436
  0

  4857 sayılı İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. Bu süreyi aşan süreler fazla çalışma olarak sayılır.

  Fazla çalışma için verilecek olan ücret, normal ücretin saat başına düşen tutarının %50 fazlası olarak hesaplanır.

  Örnek: Normal çalışma süresi saat ücreti 20-TL ise, bu tutar her bir fazla çalışılan saat için 30-TL olarak hesaplanır.

  İşveren fazla çalışma için işçiden yazılı onay almak zorundadır. Yargıtay Hukuk Dairesinin bu konu ile ilgili vermiş olduğu karara göre; işveren her yıl fazla çalışma yapmak için, işçiden onay verdiğine dair yazılı belge almak zorundadır.

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikİşçinin İcra Dairesindeki Borcuna Mahsuben İşveren Tarafından Yapılan Maaş Kesintisinin İcra Dosyasına Ödenmemesi Halinde Sorumlu Kimdir?
  Sonraki İçerikBağış Gibi Yapılan Daire Satışlarının Geçerliliği Var Mıdır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz