Ana sayfa Vergi Fatura Düzenleme Sınırı 2017 Yılında Değişti mi?

    Fatura Düzenleme Sınırı 2017 Yılında Değişti mi?

    1456
    0

    27.12.2016 tarih 29931 sayılı Resmi Gazete’de 2017 yılı fatura kullanma mecburiyeti tutarı 01.01.2017 tarihinden itibaren 900-TL olarak açıklandı.
    Bu tutar 2016 yılında da 900-TL olarak uygulanıyordu.

    Bilindiği üzere alıcılar ve satıcılar karşılıklı mutabık olmaları halinde dilerlerse 900-TL’den daha düşük tutardaki alım – satımlarını perakende satış fişi ile belgelendirebilirler.

    Ancak 900-TL üzeri olan tutardaki mal ve hizmet alım-satımlarında fatura düzenleme zorunluluğu bulunmaktadır.

    Yine, alıcının talep etmesi halinde satıcı alt sınır olmaksızın 900 TL’ in altında bile olsa Fatura düzenlemek zorundadır.

    – 213 sayılı Vergi Usul Kanunu Madde 232’ ye göre fatura kullanma mecburiyeti nasıl tanımlanmıştır?

    Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler:
    – Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara;
    – Serbest meslek erbabına;
    – Kazançları basit usulde tespit olunan tüccarlara;
    – Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere;
    – Vergiden muaf esnafa.
    Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.

    Kaynak: Resmi Gazete ( 27.12.2016 tarih 29931 sayılı)

    Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here