Ana Sayfa Çalışma Hayatı Ev hizmetlerinde çalışanlar kıdem tazminatı alabilir mi?

  Ev hizmetlerinde çalışanlar kıdem tazminatı alabilir mi?

  150
  0

  Ev hizmetlerinde çalışıp çıkışı yapılan personele kıdem tazminatı zorunluluğu var mıdır?

  Ev hizmetlerinde çalışanlar 5510 Sayılı Kanun’un Ek 9 maddesinde belirlenen koşullarda sigortalı sayılmakla birlikte İş Kanunu’na tabi olmadıkları için kıdem tazminatı alamazlar.

  Ancak yargı kararlarına göre çalışma süresi tam olup ek 9 dışında 4a çalışanı olarak bildirilenler hakkında tazminat alma hakkı vardır yönünde kararlar bulunmaktadır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikSerbest meslek mükellefi iş yerine kayıtlı aracı için e-SMM mi düzenleyecek?
  Sonraki İçerikİş makinasının operatörü ile birlikte kiralanması hizmeti için düzenlenen fatura KDV tevkifatına tabii midir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz