Ana Sayfa TTK Esas Sermaye Sistemi ve Kayıtlı Sermaye Sistemi Arasındaki Fark Nedir?

  Esas Sermaye Sistemi ve Kayıtlı Sermaye Sistemi Arasındaki Fark Nedir?

  12449
  0

  Türk Ticaret Kanunu
  IV – En az sermaye tutarı
  MADDE 332 (1) Tamamı esas sözleşmede taahhüt edilmiş bulunan sermayeyi ifade eden esas sermaye ellibin Türk Lirasından ve sermayenin artırılmasında yönetim kuruluna tanınmış yetki tavanını gösteren kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde başlangıç sermayesi yüzbin Türk Lirasından aşağı olamaz. Bu en az sermaye tutarı Cumhurbaşkanınca artırılabilir. [1]

  (2) Bu Kanun anlamında kayıtlı sermayeli anonim şirketlerde başlangıç sermayesi, kuruluşta ve sisteme ilk geçildiğinde haiz olunması zorunlu sermayedir; çıkarılmış sermaye ise, çıkarılmış payların tümünün itibarî değerlerinin toplamını temsil eder.

  (3) Halka açık olmayan anonim şirketler gerekli şartları artık haiz olmadıkları takdirde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından[1] izin alarak kayıtlı sermaye sisteminden çıkabilecekleri gibi, bu sisteme alınırken aranan nitelikleri kaybettiklerinde, istemleri bulunmasa bile aynı Bakanlık tarafından sistemden çıkartılırlar.

  (4) 28/7/1981 tarihli ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 12’nci maddesi hükmü saklıdır.

  Kayıtlı sermaye (Kayıtlı sermaye tavanı, Tavan): Ortaklıkların, esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydıyla, yönetim kurulu kararı ile 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun esas sermayenin artırılmasına dair hükümlerine tabi olmaksızın pay çıkarabilecekleri azami miktarı gösteren, ticaret sicilinde tescil ve ilan edilmiş sermayelerini,

  Çıkarılmış Sermaye: Kayıtlı sermayeli anonim ortaklıkların satışı yapılmış paylarını temsil eden sermayelerini,

  Başlangıç Sermayesi: Kayıtlı sermayeli anonim ortaklıkların sahip olmaları zorunlu olan asgari çıkarılmış sermayelerini,

   


  1- KAYITLI SERMAYE SİSTEMİNE GEÇİŞ İÇİN BAŞLANGIÇ SERMAYE TUTARI NE KADARDIR?
  Kapalı anonim şirketlerde esas sermaye sisteminden kayıtlı sermaye sistemine geçebilirler. Kayıtlı sermaye sistemine geçiş Bakanlık iznine tabi olup başlangıç sermaye tutarı 100.000-TL’dir.

  2- KAYITLI SERMAYE SİSTEMİNE GEÇİŞ İÇİN BAŞLANGIÇ SERMAYE TUTARININ NE KADARI ÖDENMESİ YETERLİDİR?
  Başlangıç sermayesinin tamamının tescilden önce ödenmesi şart olmamakla birlikte, 1/4’nün ödenmesi yeterlidir.

  3- KAYITLI SERMAYE SİSTEMİNDE TAVAN SERMAYEYİ KİM BELİRLER?
  Kayıtlı sermaye sistemine giriş ve bu sistemden çıkışta, serbestlik esastır. Kayıtlı sermaye sisteminde, genel kurul tavan sermayeyi belirler; bu karar bir esas sözleşme değişikliği olmakla birlikte bir sermaye artırımı değildir. Sermaye artırımını, kayıtlı sermaye sisteminde yönetim kurulu karara bağlar.

  KAYITLI SERMAYE SİSTEMİ TEBLİĞİ için tıklayınız…


  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu
  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


   

  Önceki İçerikTesla Yeni Otomobillerini Tanıttı
  Sonraki İçerikBanka – Hesaptan Havale – TL

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz