Ana Sayfa Muhasebe Enflasyon muhasebesi uygulanması için gereken şartları hatırlayalım

  Enflasyon muhasebesi uygulanması için gereken şartları hatırlayalım

  Mali tabloların enflasyon düzeltmesine tabi tutulabilmesi için Yİ-ÜFE artışının; 1-İçinde bulunulan dönem dâhil son üç hesap döneminde %100'den ve 2-İçinde bulunulan hesap döneminde %10'dan fazla olması koşullarının birlikte gerçekleşmiş olması aranmaktadır.

  70
  0

  Enflasyon düzeltmesi yapılabilmesi için aşağıdaki koşulların varlığı gerekir.

  Mali tabloların enflasyon düzeltmesine tabi tutulabilmesi için Yİ-ÜFE artışının;

  1-İçinde bulunulan dönem dâhil son üç hesap döneminde %100’den ve

  2-İçinde bulunulan hesap döneminde %10’dan

  fazla olması koşullarının birlikte gerçekleşmiş olması aranmaktadır.

  ❖ Cumhurbaşkanı; %100 oranını %35’e kadar indirmeye veya tekrar kanunî seviyesine kadar yükseltmeye, %10 oranını ise %25’e kadar çıkarmaya veya tekrar kanunî seviyesine kadar indirmeye yetkilidir.

  Kuyumcular her geçici vergi döneminde enflasyon düzeltmesi yapacaklardır.

  ❖ Münhasıran sürekli olarak işlenmiş; altın, gümüş alım-satımı ve imali ile iştigal eden mükellefler söz konusu şartlara bakılmaksızın her geçici vergi ve hesap dönemleri sonu itibarıyla enflasyon düzeltmesi yapmaları zorunludur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikİş yeri kapanışı yapan kişinin Bağ-kur kapanışı ne kadar sürede yapılmalıdır?
  Sonraki İçerik2023 Bilançosunun enflasyon düzeltmesine tâbi tutulması zorunludur

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz