Ana Sayfa Çalışma Hayatı Büro İşlerinde Çalışacak Kişinin İşe Girişinde Sağlık Raporu Alınması Zorunlu Mudur?

  Büro İşlerinde Çalışacak Kişinin İşe Girişinde Sağlık Raporu Alınması Zorunlu Mudur?

  141
  0

  Az tehlikeli ve 50 kişiden az çalışanı olan bir işyerinde işe girişlerde sağlık raporu olması zorunlu mudur?

  İşe girişilerde
  İş sözleşmesi
  Sabıka kaydı
  Sağlık raporu
  İkamete dayalı nüfus cüzdan sureti

  alınması zorunludur.


  4857 Sayılı İş Kanunu

  İşçi özlük dosyası

  Madde 75 – İşveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası düzenler. İşveren bu dosyada, işçinin kimlik bilgilerinin yanında, bu Kanun ve diğer kanunlar uyarınca düzenlemek zorunda olduğu her türlü belge ve kayıtları saklamak ve bunları istendiği zaman yetkili memur ve mercilere göstermek zorundadır.

  İşveren, işçi hakkında edindiği bilgileri dürüstlük kuralları ve hukuka uygun olarak kullanmak ve gizli kalmasında işçinin haklı çıkarı bulunan bilgileri açıklamamakla yükümlüdür.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikİhraç Kayıtlı Satışların Karşılığını Döviz Olarak Tahsil Edebilir Miyiz?
  Sonraki İçerikBağkurlu Mükellefin Kendisi İş Kazası Geçirirse Bildirim Yapılacak Mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz