Ana Sayfa Vergi Bir Vergi Aslına Bağlı Olmaksızın Kesilmiş Olan Vergi Cezaları, 7020 Sayılı Yapılandırma...

  Bir Vergi Aslına Bağlı Olmaksızın Kesilmiş Olan Vergi Cezaları, 7020 Sayılı Yapılandırma Kanunundan Faydalanabilir mi?

  3040
  0

  7020 sayılı Yapılandırma Kanununun 2’nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca, 31.03.2017 tarihinden (bu tarih dâhil) önce yapılan tespitlere ilişkin olarak kesilmiş olan vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları, Kanunun yayımlandığı 27.05.2017 tarihi itibarıyla kesinleşmiş ve vadesi geldiği hâlde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olması hâlinde, anılan bent kapsamında yapılandırılabilecektir.

  Bu durumda, vergi aslına bağlı olmayan vergi cezalarının (I. ve II. derece usulsüzlük cezaları ile özel usulsüzlük cezaları) %50’sinin Kanunda belirtilen süre ve şekilde tamamen ödenmesi şartıyla cezaların kalan %50’sinin tahsilinden vazgeçilecektir.

  ***Kanunun yayımı tarihinden önce bu cezalara karşılık kısmi ödeme yapılmış olması hâlinde ödenmemiş kısım için bu Kanundan yararlanılacaktır.

  Örnek:
  Mükellefe, yaptığı satışa ilişkin fatura vermemesinden dolayı 210,00-TL özel usulsüzlük cezası kesilmiş ve vergi/ceza ihbarnamesi 10.02.2017 tarihinde tebliğ edilmiştir. Kesilen ceza itirazsız kesinleşmiştir.

  Mükellefin, 7020 sayılı Kanundan yararlanmak için başvuruda bulunması hâlinde 210,00 TL özel usulsüzlük cezasının %50’sine isabet eden (210,00 x %50=)105,00-TL’yi ödemesi gerekecektir. Söz konusu tutarın Kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde kalan 105,00 TL özel usulsüzlük cezasının tahsilinden vazgeçilecektir.

  Kaynak: Resmi Gazete (03.06.2017 – 30085)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerik2016 Yılı Türkiye’nin Tüketim Mal ve Hizmetleri Fiyat Düzeyi Endeksi 60 Oldu!
  Sonraki İçerik2017 Yılı Ocak – Mart Dönemi İşgücü Maliyeti Endeksi %3,5 Arttı!!!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz