Ana Sayfa Vergi Bilanço Esasında Tutulacak Defterler Hangileridir?

  Bilanço Esasında Tutulacak Defterler Hangileridir?

  12886
  0

  1- BİLANÇO USULÜNE GÖRE HANGİ DEFTERLER TUTULUR?
  Bilanço esasında aşağıdaki defterler tutulur,
  1.1- Yevmiye defteri,
  1.2- Defterikebir,
  1.3- Envanter defteri.

  2- YEVMİYE DEFTERİ NEDİR?
  Yevmiye defteri, kayda geçirilmesi gereken işlemlerin tarih sırasıyla ve maddeler halinde düzenli olarak yazıldığı defterdir.

  *** Yevmiye defteri ciltli ve sahifeleri ardarda sıra numaralı olur.
  *** Mükellefler diledikleri takdirde yevmiye defteri ve tutulması zorunlu diğer defterlerini müteharrik yapraklı olarak kullanabilirler.

  3- DEFTERİ KEBİR NEDİR?
  Defterikebir, yevmiye defterine geçirilmiş olan muameleleri buradan alarak usulüne göre hesaplara dağıtan ve sınıflandırılmış olarak bu hesaplarda toplayan defterdir.

  4- BİLANÇO GÜNÜ NEDİR?
  Envanter defterine işe başlama tarihinde ve müteakiben her hesap döneminin sonunda çıkarılan envanterler ve bilançolar kaydedilir ve bu tarihe bilanço günü denir.

  ***Envanter defteri ciltli ve sayfaları ardarda sıra numaralı olur.

  Kaynak: Vergi Usul Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikKDV Kanununa Göre Hizmetin Tanımı
  Sonraki İçerikTeşvik Belgeli Yatırım Yapan Vergi Ödemeyecek…

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz