Ana Sayfa Vergi Bağlama Kütüğüne Kayıtlı Gemilerin Vizelerinden Harç Ne Şekilde Alınır?

  Bağlama Kütüğüne Kayıtlı Gemilerin Vizelerinden Harç Ne Şekilde Alınır?

  1707
  0

  BAĞLAMA KÜTÜĞÜNE[1] KAYDEDİLEN GEMİ, DENİZ VE İÇ SU ARAÇLARINA VERİLECEK RUHSATNAMELER VE BUNLARIN VİZELERİNDEN NE ŞEKİLDE HARÇ ALINIR?

  Bağlama kütüklerine kaydedilen,
  1- Gemi,
  2- Deniz araçları,
  3- İç su araçlarına,
  verilecek ruhsatnameler ve bunların vizelerinden (Gemi, deniz ve iç su aracının boyuna göre) 492 sayılı Kanuna bağlı (8) sayılı tarifenin XIII-Bağlama kütüğü ruhsatnamelerinden ve bunların vizelerinden alınacak harçlar” başlıklı bölümü gereğince harç alınmakta iken, anılan tarifede yapılan düzenleme ile 6770 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlük tarihi olan 27.01.2017 tarihinden itibaren yapılacak vize işlemlerinden harç alınmayacaktır.

  ***Bağlama kütüklerine kaydedilen bahse konu gemi, deniz ve iç su araçlarına verilecek ruhsatnamelerden söz konusu tarifeye göre harç alınmasına devam edilecektir.

  [1]Bağlama Kütüğüne Kayıt: 18 GRT nin altındaki Türk Bayrağı taşıyan tüm deniz araçları için bağlama kütüğü ruhsatnamesi çıkartmak zorunludur. Her yıl vize işleminin yenilenmesi gerekir.

  Kaynak: Harçlar Kanunu – Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikNoterde Yapılan Sözleşmelerin Değiştirilmesi Halinde Noter Harcı Hangi Tutar Üzerinden Alınır?
  Sonraki İçerikBA – BS Formlarının Düzenlenme Sınırı ve Cezası Nedir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz