Ana Sayfa Ekonomi Avrupa’da Sosyal Ve Dayanışma Ekonomisinin İstihdama Faydasını Biliyor musunuz?

  Avrupa’da Sosyal Ve Dayanışma Ekonomisinin İstihdama Faydasını Biliyor musunuz?

  1365
  0

  AVRUPA EKONOMİSİ
  Avrupa ekonomisi girişimcileri sosyal ve dayanışması sayesinde sağladığı istihdamla büyüyor. 

  Avrupa’da sosyal ve dayanışma ekonomisi bugün bile hâlâ popülerliğini devam ettirmekte ve bu sayede 4,5 milyon kişiye istihdam sağlamakta.

  Fransa Devlet Bakanı Martine Pinville ise sosyal ve dayanışma ekonomi modeli ile daha güçlü ve dirençli bir ekonomiye sahip olduklarını ve son on yıl içinde geleneksel özel sektöre oranla üç kat fazla istihdam sağladıklarını belirtti.

  Pinville aynı zamanda bu ekonomi modelinin yeşil enerji, sağlık, eğitim ve tarım gibi birçok sektörde uygulanabildiğini ve bu sayede Avrupa’da 4,5 milyon kişiye iş olanağı sağladıklarını belirtti.

  Kooperatiflerin, sosyal ekonomi sisteminde önemli bir konumu var.
  Avrupa’da yaklaşık 180 bin kooperatif-işletme mevcut.

  Ortaklarının çıkarlarına hizmet ederek kısa vadeli karlılığa odaklanmak zorunda olan, borsada işlem gören özel şirketlerin aksine, kooperatif işletmelerinin önceliği, gelirini, aynı zamanda kendi müşterileri, üreticileri veya çalışanları olan üyelerine geri veriyor.

  Türkiye’deki Tarım Kredi kooperatiflerini buna örnek olarak verebiliriz.

  Kaynak: Euronews

  Tarih: 20 Şubat 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikMuhabere Evrakı Nasıl Düzenlenir?
  Sonraki İçerikEkim Sayım Beyanı Nedir? Kimler Ekim Sayım Beyanı Verir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz