Ana Sayfa Makale Ar-Ge Merkezlerinde Çalışanlara İlişkin Personel Listesini 3 Aylık Dönemler İtibariyle Vergi Dairesi...

  Ar-Ge Merkezlerinde Çalışanlara İlişkin Personel Listesini 3 Aylık Dönemler İtibariyle Vergi Dairesi ve SGK’ya Gönderiyor musunuz?

  2671
  0

  Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin kuruluşu ile faaliyetin devamlılığında tam zaman eşdeğer personel hesabı büyük önem taşımaktadır.

  Şart 3 aylık dönem itibariyle sağlanmalıdır.

  Tam Zaman Eşdeğer süresinin her bir 3 aylık dönemin tamamı itibariyle tutması esastır. Öyle ki aylık olarak sayı tutmasa bile 3 aylık dönem itibariyle tutması yeterlidir.

  SGK ve vergi dairesine yapılması gereken bildirim…

  Ar-Ge merkezi bulunan işletmeler, bu merkezlerde çalışan personel listesini her bir ay bazında ayrı ayrı olmak üzere, her bir geçici vergilendirme dönemini izleyen ayın sonuna kadar bağlı bulundukları vergi dairesine ve ilgili SGK vermekle mükelleftirler. Öyle ki tasarım merkezleri için yönetmelik böyle bir zorunluluk öngörmese de biz tasarım merkezi olan işletmeler için de bildirim verilmesinde fayda görmekteyiz.

  Görüşmelerimizde ve özellikle gerçekleştirdiğimiz seminerlerde birçok Ar-Ge merkezinin bildirimde bulunmadığını be bundan haberlerinin olmadığını gözlemlemekteyiz.

  Herhangi bir cezai müeyyideyle karşılaşılmaması için bildirim sürelerine dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır.

  Güneri GÖZÜAÇIK,
  Modern YMM, Denetim ve Danışmanlık
  Ortak, Yeminli Mali Müşavir
  İstanbul, 05.07.2017

  Yazarın Diğer Yazıları İçin Tıklayınız

  Önceki İçerikİstirahat Parası – Geçici İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama
  Sonraki İçerikBitcoin’in Değeri İlk Defa Altını Geçti!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz