Ana Sayfa TTK Anonim Şirketlerde Hisse Devirleri Nasıl Yapılmaktadır?

  Anonim Şirketlerde Hisse Devirleri Nasıl Yapılmaktadır?

  3890
  0

  Anonim şirketlerde; nama veya hamiline hisse senedi ihraç edilmediği durumlarda;
  1- İmzaları noter tarafından tasdik edilmiş devir sözleşmesi ile
  2- Devre muvafakat edildiğini gösteren yönetim kurulu kararının, noter tasdikli örneğinin ticaret sicil memurluklarına verilmesi gerekir.

  ***Ayrıca bu işlemin pay defterine de işlenmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda, yapılan işlemler hukuken geçersiz olacaktır.

  ***Hamiline yazılı pay senetlerinin devri, şirket ve üçüncü kişiler hakkında, ancak zilyetliğin geçirilmesiyle hüküm ifade eder.

  ***Kanunda veya esas sözleşmede aksi öngörülmedikçe, nama yazılı paylar, herhangi bir sınırlandırmaya bağlı olmaksızın devredilebilirler.

  ***Hukuk işlemlerinde devir, ciro edilmiş nama yazılı pay senedinin zilyetliğinin devralana geçirilmesiyle yapılabilir.

  Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerik%5 Vergi İndirimi 01 Ocak 2018 Tarihinde Başlıyor!
  Sonraki İçerikBirleşmenin Ticaret Siciline Tescili Ne Şekilde Yapılır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz