Ana Sayfa SGK Anonim şirketin pay sahibi ve yönetim kurulu üyesi kendi şirketinde 4/1-a statüsünden...

  Anonim şirketin pay sahibi ve yönetim kurulu üyesi kendi şirketinde 4/1-a statüsünden sigortalı olabilir mi?

  Anonim şirketin yönetim kurulu üyesi olmayan pay sahibinin 4/1-b (Bağ-Kur) statüsünden sigortalı olması zorunlu değildir.

  156
  0

  İki ortaklı anonim şirketin, pay sahiplerinden biri yönetim kurulu başkanı, diğeri ise yönetim kurulu üyesi başkan vekilidir. Bu iki kişiyi aynı firmada SGK’lı olarak gösterebilir miyiz? SGK dosyası e-bildirge kullanıcısı bu iki kişi dışında birinin adına.

  Anonim şirketlerin (A.Ş.) sadece yönetim kurulu üyesi olan ortakları 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılmıştır.

  Bu nedenle anonim şirketin yönetim kurulu üyesi olmayan pay sahibinin 4/1-b (Bağ-Kur) statüsünden sigortalı olması zorunlu değildir.

  Anonim şirketin pay sahibi olmayıp sadece şirket yönetim kurulu üyesi olan kişinin 4/1-a (SSK) statüsünen bir hizmet akdine bağlı olarak normal çalışan olarak bildirilmesi gerekiyor.

  Şirket Ortaklarının Sigorta Statüsü Hakkında Açıklamalar için TIKLAYINIZ…

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikPart-time/kısmi süreli çalışanlarda yıllık ücretli izin hakkı nasıl uygulanacaktır?
  Sonraki İçerikEvde ürettiği ürünler ile ilgili esnaf muafiyet belgesi alan kişi zorunlu 4/1-b (Bağkur’lu) olur mu?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz