Ana Sayfa Vergi Amme Alacağı Nedir?

  Amme Alacağı Nedir?

  9116
  0

  1- AMME ALACAĞI NEDİR?
  Devlete, vilayet hususi idarelerine ve belediyelere ait;
  1.1- Vergi,
  1.2- Resim,
  1.3- Harç,
  1.4- Ceza tahkik ve takiplerine ait
  muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer’i amme alacakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları ile; bunların takip masrafları hakkında bu kanun hükümleri tatbik olunur.

  ***Türk Ceza Kanununun para cezalarının tahsil şekli ve hapse tahvili hakkındaki hükümleri mahfuzdur.

  2- AMME ALACAKLARI KAPSAMINA GİREN BORÇLAR NELERDİR?
  2.1-
  Vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli alacakları,
  2.2- Bu alacaklara ilişkin gecikme zammı, faiz gibi fer’i amme alacakları,
  2.3- İdarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları,
  2.4- Mahiyetleri ne olursa olsun, çeşitli kanunlarda 6183 sayılı Kanundan önce yürürlükte bulunan Tahsili Emval Kanununa göre tahsil edileceği belirtilen alacaklar,
  2.5- Mahiyetleri ne olursa olsun, özel kanunlarında 6183 sayılı Kanuna göre tahsil edileceği belirtilen alacaklar, hakkında bu kanun hükümleri tatbik olunur.
  2.6- Söz konusu kamu alacaklarının takip masrafları, hakkında bu kanun hükümleri uygulanır.

  Kaynak: 6183 sayılı Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikYapım Halindeki Ticaret Gemilerinde Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?
  Sonraki İçerik2017 Yılı Temmuz Ayında 4.485 Ltd.Şti. Kuruldu!!!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz