Ana Sayfa SGK 6111 Sayılı teşvikten faydalanan bir personel askerlik dönüşü tekrar aynı teşvikten yararlanabilir...

  6111 Sayılı teşvikten faydalanan bir personel askerlik dönüşü tekrar aynı teşvikten yararlanabilir mi?

  133
  0

  Aynı işyerinde daha önce çalışmış ve 6111 sayılı teşvikten faydalanan bir personel teşvik bitmiş bir süre sonra askerlik için işten ayrılmıştır. Şimdi şartları tekrar sağlayıp aynı iş yerinde işe giriş olursa yine bu kanundan 6111 s.k dan faydalanabilir mi?

  Teşvik yararlanma süresi bitmiş ise tekrar yararlanması mümkün olmayacaktır. SGK işveren sisteminden sorgulama yapınız.


  İLİNTİLİ İÇERİK

  Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki

  31.12.2023 tarihine kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları (2023 Temmuz – Aralık dönemi için 2.749,97 ila 20.624,79 TL)  İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

  Faydalanma şartları

  – Kişinin son 6 aydır işsiz olması
  – Kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi
  – Özel sektör işvereni olması

  Faydalanma süresi

  – 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,
  – 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,
  – 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay,
  – Çalışmakta iken; 01.03.2011 tarihinden sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay,
  süreyle destek sağlanmaktadır. İŞKUR’a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması durumunda destek süresine 6 ay eklenilmesi yönünde hüküm getirilmiştir.

  İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

  Tablo 1. 6111 Sayılı Kanuna Göre Sigorta Prim Teşvikinden Yararlanma Süreleri

   


  Kaynak: İŞKUR, İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikTek ortaklı bir şirketin ortağı ve müdürü olan bir kişi için başla bir şirkette 4/1-a statüsünden çalışabilir mi?
  Sonraki İçerikTekstil firmasının katalogları için 8-12 yaş arası çocuklar 4/1-a SGK’lı olabilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz