Ana Sayfa Ekonomi 2017 Yılı Haziran Ayında Hangi Sektör Daha Güvenilir?

  2017 Yılı Haziran Ayında Hangi Sektör Daha Güvenilir?

  1207
  0

  1- HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 98,8 OLDU.
  Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 2017 yılı Mayıs ayında 102 iken, 2017 yılı Haziran ayında %3,1 oranında azalarak 98,8 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

  Hizmet sektöründe 2017 yılı Mayıs ayına göre;
  1.1- İş durumu endeksi %5,1 oranında azaldı,
  1.2- Hizmetlere olan talep endeksi %4,2 oranında azaldı,
  1.3- Hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %0,4 oranında azaldı.

  2- PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 100,7 OLDU.
  Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi 2017 yılı Haziran ayında %2,1 oranında azalarak 100,7 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

  Perakende ticaret sektöründe 2017 yılı Mayıs ayına;
  2.1- İş hacmi-satışlar endeksi %5,7 oranında azaldı,
  2.2- İş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %1 oranında azaldı,
  2.3- Mevcut mal stok seviyesi endeksi %0,4 oranında arttı.

  Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, Haziran 20173- İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 86,7 OLDU.
  Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi 2017 yılı Mayıs ayında 86,3 iken, 2017 yılı Haziran ayında %0,4 oranında artarak 86,7 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

  İnşaat sektöründe 2017 yılı Mayıs ayına göre;
  3.1- Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %0,9 oranında arttı,
  3.2- Toplam çalışan sayısı endeksi %0,1 arttı.

  Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, alt endeksleri ve değişim oranları,Haziran 2017​

  AÇIKLAMALAR
  Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (23.06.2017 – 24886)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerik7020 Sayılı Yapılandırma (Af) Kanunu Vergi Taksitlerinin Ödeme Tarihleri
  Sonraki İçerikGelir ve Kurumlar Vergisi Birleşiyor mu?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz