Ana Sayfa İstatistik 2017 Yılı Haziran Ayında Ekonomik Güven Endeksi 98,9 Oldu!

  2017 Yılı Haziran Ayında Ekonomik Güven Endeksi 98,9 Oldu!

  1154
  0

  1- 2017 YILI HAZİRAN AYINDA EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ 98,9 OLDU.
  Ekonomik güven endeksi 2017 yılı Haziran ayında 2017 yılı Mayıs ayına göre %1,6 oranında azalarak 100,5 değerinden 98,9 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

  2017 yılı Haziran ayında;
  1.1- Tüketici güven endeksi 70 değerine geriledi,
  1.2- Hizmet sektörü güven endeksi 98,8 değerine geriledi,
  1.3- Perakende ticaret sektörü güven endeksi 100,7 değerine geriledi,
  1.4- Reel kesim güven endeksi 108,8 değerine yükseldi,
  1.5- İnşaat sektörü güven endeksi 86,7 değerine yükseldi.

  Ekonomik güven endeksi, Haziran 2017

  Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Haziran 2017

  AÇIKLAMALAR
  Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

  Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

  Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

  Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikAsgari Ücret 2018 – Brüt, Net, İşverene Maliyeti
  Sonraki İçerikMücbir Sebep Halinin Sona Erdiği Yerlerde Defterlerin Kapanış Onay Süreleri: 31 Temmuz 2017 Pazartesi

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz