Ana Sayfa İstatistik 2017 Mart Ayında Ekonomik Güven Endeksi %5 Arttı!

  2017 Mart Ayında Ekonomik Güven Endeksi %5 Arttı!

  1453
  0

  1- EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ 96,1 OLDU.
  Ekonomik güven endeksi 2017 yılı Mart ayında 2017 yılı Şubat ayına göre %5 oranında artarak 91,5 değerinden 96,1 değerine yükseldi.
  1.1- Ekonomik güven endeksindeki artış,
  1.1.1- İnşaat sektörü,
  1.1.2- Hizmet sektörü,
  1.1.3- Tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

  1.2- 2017 yılı Mart ayında,
  1.2.1- İnşaat sektörü güven endeksi 85,8 değerine,
  1.2.2- Hizmet sektörü güven endeksi 96,9 değerine,
  1.2.3- Tüketici güven endeksi 67,8 değerine,
  1.2.4- Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 106,7 değerine yükselirken,
  1.2.5- Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 97,7 değerine geriledi.

  Ekonomik güven endeksi, Mart 2017Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Mart 2017

  AÇIKLAMALAR
  Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.
  Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici (4), reel kesim (8), hizmet (3), perakende ticaret (3) ve inşaat (2) sektörlerine ait 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

  Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.
  Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (30.03.2017 – 24895)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikMuhtasar ve SGK Prim Bildirilerini Birleştirmek Amacıyla Yapılacak Olan Eşleştirme (Ek 8) İşlemi Uzatıldı!!!
  Sonraki İçerikDar Mükellef Kurumların Arızi Olarak Türkiye’de Düzenlediği Kongrelerden Elde Ettiği Kazançlar Vergiye Tabi midir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz