Ana Sayfa İstatistik 2017 Haziran Ayında Sanayi Ciro Endeksi 2017 Mayıs Ayına Göre %1,2 Azaldı!!!

  2017 Haziran Ayında Sanayi Ciro Endeksi 2017 Mayıs Ayına Göre %1,2 Azaldı!!!

  1604
  0

  1- 2017 HAZİRAN AYINDA SANAYİ CİRO ENDEKSİ 2017 MAYIS AYINA GÖRE %1,2 AZALDI.
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %2,3 artarken imalat sanayi sektörü endeksi %1,3 azaldı.

  2- SANAYİ CİRO ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE %22,1 ARTTI.
  Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2017 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi %9 ve imalat sanayi sektörü endeksi %22,5 arttı.

  3- ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN FAZLA AZALIŞ ENERJİDE GERÇEKLEŞTİ.
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %4,9 ile enerjide gerçekleşti.

  4- EN FAZLA AZALIŞ KOK KÖMÜRÜ VE RAFİNE PETROL ÜRÜNLERİ İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ.
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %10,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı %7,3 ile tütün ürünleri imalatı ve %4,2 ile gıda ürünlerinin imalatı takip etti.

  5- EN YÜKSEK ARTIŞ DİĞER ULAŞIM ARAÇLARININ İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ.
  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %22,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı %10,8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve %2,7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

  6- SANAYİ CİRO ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE %2,3 ARTTI.
  2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi %2,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %25,8 arttı.

  Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (11.08.2017 – 24743)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikGüneri Gözüaçık – Uygulamalı Ar-Ge Maliyesi Uzmanlığı Sertifika Programı
  Sonraki İçerik2017 Yılı Haziran Ayı Kurulan Şirketlerin Ortak Sayılarını Biliyor musunuz?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz