Ana Sayfa İstatistik 2016 Yılı Şirket Birleşme-Devralma Toplam İşlem Değeri 7 Milyar 392 Milyon TL!

  2016 Yılı Şirket Birleşme-Devralma Toplam İşlem Değeri 7 Milyar 392 Milyon TL!

  1331
  0

  1- 2016 yılında Rekabet Kurumu’na toplam 209 birleşme ve devralma işlemi bildirilmiştir.
  Bu işlemlerden 91’inde hedef şirket veya oluşturulan ortak girişim Türkiye yasalarına göre kurulmuş şirketlerdir, 9 özelleştirme işlemi değerlendirmeye alınmıştır.

  2- 2016 yılında Rekabet Kurumu tarafından incelenen birleşme ve devralmaların bildirilen,
  2.1-
  Hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemlerde (özelleştirmeler hariç), toplam işlem bedeli yaklaşık 29 milyar 263 milyon TL’dir.
  2.2- Aynı dönemde tüm tarafları Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş şirketlerin gerçekleştirdikleri birleşme ve devralmaların toplam işlem değeri 7 milyar 392 milyon TL’dir.

  3- Rekabet Kurumu Raporuna Göre Yabancı Yatırımcılar 2016 Yılında 47 Ayrı İşlemde Türk Şirketlerine Yatırım Yapmışlardır.
  Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada Hollanda ile Almanya kökenli yatırımcılar bulunmaktadır.

  Türk şirketlerinin devir konusu olduğu devralma işlemlerinde yabancı yatırımcılar yaklaşık 18 milyar 891 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirmiştir.

  4- Ekonomik faaliyet alanı bakımından,
  4.1-
  Hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemler içinde (özelleştirmeler hariç) en yüksek işlem değeri 8 milyar 188 milyon TL ile Parasal aracı kuruluşların faaliyetleri alanında gerçekleşmiştir.

  Kaynak: Türkiye Rekabet Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikAvrupa’da Enflasyon Var mı?
  Sonraki İçerikJapon Bankalarındaki Mevduat 700 trilyon Yen!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz