Ana Sayfa Vergi Zorunluluk Kapsamında Olmamasına Rağmen E-Defter Kullanmak İsteyen Mükellefler, E-Fatura da Kullanmak Zorunda...

  Zorunluluk Kapsamında Olmamasına Rağmen E-Defter Kullanmak İsteyen Mükellefler, E-Fatura da Kullanmak Zorunda mı?

  1393
  0

  1- ZORUNLULUK KAPSAMINDA OLMAMASINA RAĞMEN E-DEFTER KULLANMAK İSTEYEN MÜKELLEFLER, E-FATURA DA KULLANMAK ZORUNDA MI?
  2 Sıra Numaralı Elektronik Defter Genel Tebliğine göre E-Defter uygulamasına geçmek isteyen mükellefler için E-fatura kullanım zorunluluğu bulunmamaktadır.

  2- E-FATURA UYGULAMASINDA SADECE TİCARİ FATURA SENARYOSU KULLANILABİLİR Mİ?
  Ticari ihtiyaçlar göz önünde tutularak Ticari Fatura Senaryosu oluşturulmuştur. Ticari fatura Senaryosunda fatura kabul, red ve iade işlemleri tamamen mesajlaşma platformu üzerinden gerçekleştirilir. Ticari fatura senaryosunun kullanımı ancak tarafların anlaşmış olmasına bağlıdır. Ayrıca temel fatura senaryosunun bir talebe bağlı olarak kaldırılması mümkün değildir.

  Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikYurt Dışına Ödenen Bonservis Ödemesi Üzerinden Tevkifat Hesaplanır mı?
  Sonraki İçerikTasfiyesi Devam Eden Şirketin, Vergi Dairesince Şirket Adına Kayıtlı Görünen Aracının “Bulunamaması” Halinde Tasfiye Nasıl Sonlandırılır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz