Ana Sayfa Vergi Yurt Dışına Kargo Şirketi İle Gönderilen Mallar İçin E-Fatura Düzenlenir mi?

  Yurt Dışına Kargo Şirketi İle Gönderilen Mallar İçin E-Fatura Düzenlenir mi?

  2463
  0

  1- YURT DIŞINA KARGO ŞİRKETİ İLE GÖNDERİLEN MALLAR İÇİN E-FATURA DÜZENLENİR Mi?
  Mikro İhracat diye adlandırılan bu yöntemde GÇB (Gümrük Çıkış Belgesi) yerine kargo firmalarında ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) kullanılmakta olup, mevcut süreçte e-Faturanın konusuna girmemektedir. Bu nedenle bu kapsamda gerçekleştirilen ihracat işlemleri için matbu (Kağıt/e-arşiv) fatura düzenlenmeye devam edilecektir.

  2- E- FATURALARIN İKİ DİLDE OLMASI ŞEKİLSEL OLARAK KABUL EDİLEBİLİR Mİ?
  İhracat faturaları ile sınırlı kalmak kaydı ile faturaların İngilizce veya farklı bir dilde düzenlenmesi mümkündür. İstenmesi halinde e-Faturalarda yabancı dil ve Türkçe bir arada da kullanılabilmektedir. Ancak eşyanın tanımı ile ilgili bir karşılaştırma söz konusu olmayacaktır.

  Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikEmekli Aylığının Tekrar Bağlanması Halinde Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?
  Sonraki İçerikBankacılık Denetleme Ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) Düzenleme Ve Denetimi Altında Hangi Kuruluşlar Bulunmaktadır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz