Ana Sayfa Vergi Yönetim Kurulu Değişikliği İçin Gerçek Faydalanıcı Bilgi formu Verilecek Mi?

  Yönetim Kurulu Değişikliği İçin Gerçek Faydalanıcı Bilgi formu Verilecek Mi?

  Yeni mükellefiyet tesis ettirmesi veya daha önce bildirime ekledikleri bilgilerde değişiklik olması halinde, yeni mükellefiyet tesisini veya bilgi değişikliğini, bunların gerçekleştiği tarihi takip eden bir ay içerisinde gerçek faydalanıcı bildiriminin verilmesi gerekmektedir.

  139
  0

  12.11.2023 tarihinde A.Ş. firmasında yönetim kurulu başkanı değişti. Gerçek faydalandırıcı formunu nasıl ne zaman yapacağız ? Yeni internet vergi dairesi üzerinden mi geçici vergi üzerinden mi?

  Değişikliğin oluştuğu tarihten itibaren 1 ay içinde form internet vergi dairesi üzerinden verilmelidir. 

   


  13 Temmuz 2021 SALI Resmî Gazete Sayı : 31540
                           TEBLİĞ

  Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

  VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

  (SIRA NO: 529)

  Bildirimin dönemi ve verilme zamanı

  MADDE 6 – (1) Bildirim yapma yükümlülüğü getirilen kurumlar vergisi mükellefleri, gerçek faydalanıcı bilgisini geçici vergi beyannameleri ve yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ekinde bildirmek zorundadır.

  (2) Kurumlar vergisi mükellefleri dışında kalan diğer mükellefler ile diğer kişiler gerçek faydalanıcı bilgisini her yılın Ağustos ayı sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığına bir form ile elektronik ortamda bildirmek zorundadır.

  (3) Birinci ve ikinci fıkrada belirtilenlerin yeni mükellefiyet tesis ettirmesi veya daha önce bildirime ekledikleri bilgilerde değişiklik olması halinde, yeni mükellefiyet tesisini veya bilgi değişikliğini, bunların gerçekleştiği tarihi takip eden bir ay içerisinde bildirmeleri gerekmektedir.

   


  Gerçek Faydalanıcı Bildirimi Hakkında Açıklamalar ve Tebliğ için TIKLAYINIZ…


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikŞirket Ortağının Vefatı Halinde SMMM Sözleşmesi Yenilenecek Mi?
  Sonraki İçerikSadece İşçilik Yapılan Yıllara Sari İnşaat İşinde %5 Stopaj Yapılır Mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz