Ana Sayfa Vergi Yayın Hakkının Satın Alınması Karşılığında Yapılan Ödemelerin Niteliği Nedir?

  Yayın Hakkının Satın Alınması Karşılığında Yapılan Ödemelerin Niteliği Nedir?

  1501
  0

  MAÇ, KONSER, DİZİ, SİNEMA FİLMİ VB. YAYIN HAKKININ SATIN ALINMASI KARŞILIĞINDA YAPILAN ÖDEMELERİN NİTELİĞİ NEDİR?
  Maç, konser, dizi, sinema filmi gibi yayın hakları,
  1- Gelir Vergisi Kanunun 70’inci maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi (imtiyaz, ihtira, işletme haklan ile ticaret unvanı, alâmeti farika gibi sair bilumum haklar),
  2- Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları hükümlerine göre gayri maddi hak olarak değerlendirildiğinden,
  yapılan ödemelerden 5520 sayılı Kurumlar vergisi Kanununun 30’uncu maddesinin ikinci fıkrasına istinaden 2009/14593 sayılı Bakanlar Kurulu Kararları uyarınca %20 kurumlar vergisi kesintisi yapılması gerekmektedir.

  Ancak, yurt dışında firmanın mukimi olduğu ülke ile ülkemiz arasında çifte vergilemeyi önleme anlaşmasının bulunması ve bu anlaşmalarda daha düşük bir oranın bulunması durumunda, bu oranın dikkate alınacağı tabiidir.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikİhracatçı Birliğine Dekont Karşılığı Yapılan Ödemeler Gider Olarak Kaydedilebilir mi?
  Sonraki İçerikYapı Kooperatiflerinde Tek Tapu ve Hisseli Tapu Alınması Halinde Kurumlar Vergisi Muafiyeti Uygulanabilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz