Ana Sayfa Çalışma Hayatı Yabancı ortaklı şirketlerde çalışanlara ücretleri döviz olarak ödenebilir mi?

  Yabancı ortaklı şirketlerde çalışanlara ücretleri döviz olarak ödenebilir mi?

  110
  0

  %100 yabancı sermayeli Türkiye’de kurulmuş bir şirket çalışanlarına döviz üzerinden maaş verebilir mi? Yoksa TL üzerinden mi maaş verecektir. ( işveren yabancı ortak olduğundan döviz üzerinden vermek istiyor.)

  Dövizle Maaş Alma şartları

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan, Türkiye’de ikamet eden çalışanlar; Ülkemiz sınırları dışında ikamet eden kişilerin Türkiye’de bulunan şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, doğrudan veya dolaylı olarak %50 ve üzerinde pay sahipliklerinin bulunduğu şirketlerin taraf olduğu sözleşmeler

  Türkiye’de başlayıp yurt dışında sonlanan ve yurt dışında başlayıp Türkiye’de sonlanan elektronik haberleşme ile ilgili hizmet sözleşmeleri döviz üzerinden yapılabiliyor.

  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/11/20181116-8.htm

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikKimler ÖKC (yazar kasa) kullanmak zorunda değildir?
  Sonraki İçerikAskerlik borçlanması tutarı gelir vergisi matrahından düşülebilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz