Ana sayfa Çalışma Hayatı Yabancı Çalışma İzinlerini Kimler Denetleyebilir?

    Yabancı Çalışma İzinlerini Kimler Denetleyebilir?

    911
    0

    1- YABANCI ÇALIŞMA İZİNLERİ KİMLER TARAFINDAN DENETLENİR?
    4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanununun denetlemeye ilişkin 23. maddesi gereğince: Bu Kanun kapsamındaki yabancıların ve işverenlerin bu Kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirip getirmedikleri;
    1.1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri,
    1.2- Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri,
    1.3- Sosyal güvenlik denetmenleri,
    tarafından denetlenir.

    Bu Kanun gereğince yapılacak teftiş, denetim ve soruşturmalar, uygulamakla yükümlü olunan mevzuatın teftiş, denetim ve soruşturma hükümlerine göre yapılır ve bu hükümlere göre ilgili yaptırımlar uygulanır.

    2- KAMU İDARELERİNDE YAPILAN DENETİMLERDE İŞVERENLERİN YANLIŞ BİLGİ VERMELERİ HALİNDE NE YAPILIR?
    Kamu idarelerinin denetim elemanları ile kolluk kuvvetlerinin, kendi mevzuatları gereğince işyerlerinde yapacakları her türlü denetim, inceleme ve kontrol sırasında yabancı çalıştıran işverenler ile yabancıların bu Kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediklerini tespit etmeleri hâlinde, durum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilir.

    3- DENETİM RAPORLARINA GÖRE İDARİ YAPTIRIMLAR KİM TARAFINDAN YAPILIR?
    Yapılan denetimler ve yapılan bildirimler üzerine, gönderilen tutanaklara ve denetim raporlarına göre, bu Kanunda yer alan idari yaptırımlar Çalışma ve İş Kurumu il müdürünce uygulanır.

    Kaynak: Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

    Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here