Ana Sayfa Vergi Veraset Ve İntikal Vergisi Oranları Değişti!!!

  Veraset Ve İntikal Vergisi Oranları Değişti!!!

  2065
  0

  1- VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ İSTİSNA TUTARLARININ DEĞİŞİMİ
  01.01.2017 yılından itibaren geçerli olmak üzere;

  Her bir mirasçı için aşağıdaki tutarlarda Veraset ve İntikal Vergisi istisnası uygulanacaktır. Yani bu tutara kadar kendisine kalan miras için bir vergi ödenmeyecektir.
            1.1- Evlatlıklar dahil olmak üzere alt soy (füruğ) ve eşten her birine isabet eden                       miras hisselerinde 176.600-TL (alt soy bulunmaması halinde ise eşe isabet                     eden miras hissesinde 353.417-TL)
            1.2- İvazsız suretle meydana gelen intikallerde 4.068-TL
            1.3- Para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 14.03.2007 tarihli ve                    5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatlarından Alınan Vergi, Fon ve Payların                              Düzenlenmesi Hakkında Kanunda şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerde                      4.068-TL olarak dikkate alınacaktır.

  01.01.2017 tarihinden itibaren istisna üzerinde kalan tutarlar için veraset ve intikal vergisi aşağıdaki tarifeye göre hesaplanacaktır;verasetveintikal

  Kaynak: 27 Aralık 2016 tarih 29931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğe göre

  Tarih: 17 Ocak 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerik340 SIRA NO’LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
  Sonraki İçerik2016 Yılının ŞAMPİYONU TOFAŞ!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz