Ana Sayfa Vergi Transit ticarette dövizli mal alış faturası hangi döviz kurundan işleme alınmalıdır?

  Transit ticarette dövizli mal alış faturası hangi döviz kurundan işleme alınmalıdır?

  TRANSİT TİCARET; Bir malı başka bir ülkeden satın alıp, kendi ülkesinin gümrük sahasına sokmadan başka bir ülkeye satmaktır.

  332
  0

  Transit ticarette dövizli mal alış faturası hangi döviz kurundan işleme alınmalıdır?

  MB Döviz alış kuru


  Transit ticarette belge düzeni ne şekildedir. Örneğin gümrük çıkış beyannamesi var mı?

  Transit ticaret, ihracat ve ithalat rejimlerine tabi değildir. Bu yüzden herhangi bir şekilde gümrük beyannamesi düzenlenmez. Transit tacirin malı aldığı satıcıya yaptığı ödeme alış bedeli (Alış Faturası), alıcıdan tahsil ettiği bedel ise, satış bedeli olacaktır. (Satış Faturası) 

  Bu bedeller ihracat ve ithalattaki ödeme şekillerinden biri ile alış ve satış faturalarının ibrazı ve yazılı talimatla banka kanalıyla ödenmelidir. Uluslararası anlaşmalarla ticareti yasaklanmış mallar ile ithalat ve ihracatın yapılması yasak olan ülkelerle transit ticaret yapılamaz. 

  Transit ticarette, başka ülkeden alınan mallar millileştirilmeden başka ülkelere satılır. 

  Malın satıcıdan alınıp alıcıya ulaşması ile gerçekleşen bu ticarette malın hangi yerlerden sevk edildiğinin bir önemi yoktur. 

  Sadece sevk evrakları malın girdiği ve çıktığı ülke mevzuatlarına göre düzenlenmelidir.


  Yurt içi bir firmanın, yurt dışından mal alıp yine yurt içi firma adına yurt dışına satması işlemi transit ticaret kapsamına girer mi? Girerse bu kapsamda yurt içi firma, yurt dışına yurt içi firma adına sattığı bu mallar için yurt içi firmaya transit ticaret kapsamında mı fatura kesmesi gerekiyor. 

  TRANSİT TİCARET: Bir malı başka bir ülkeden satın alıp, kendi ülkesinin gümrük sahasına sokmadan başka bir ülkeye satmaktır.

  Bahsettiğiniz “Yurt içi firma adına satış ” diye bir ticaret şekli olmaz. Transit ticaret de alan ve satan ayni mükellef olacak ve Yurt dışı teslim olacak.


  Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında kurulmuş bir firmanın yurt dışında bulunan bir firmadan ürünü alıp yurt dışında başka bir firmaya satarsa KDV beyannamesinde bu işlemleri bildirmeli midir?

   Alınan mal Türkiye’ye getirilmeden yine yurt dışındaki bir müşteriye satılması TRANSİT ticarettir. Alınan fatura ve düzenlenen fatura kayıtlara alınır formunda bildirilir. KDV beyannamesinde beyan EDİLMEZ.


  Transit ticaret kapsamında mükellefim Hollanda’daki firma, ABD’deki firmaya direk emtiayı gönderiyor. Faturayı mükellefe kesiyor. Sorum mükellefim fatura düzenleyecek mi? Vergi numarası kısmına ne yazılacaktır? Fatura dip notuna kanun maddesi yazacak mıdır? Ba ya konu olacak mıdır?

  Sizin müşteriniz elbette ABD’deki firmaya fatura düzenleyecektir. 

  Vergi kimlik numarası bölümüne 10 haneli 2222222222 yazılır. 

  Söz konusu transit ticaret teslimini KDV beyannamesine dahil edilmez. 

  Alış ve satış muhasebe kaydında yer alır. Alış ve satış faturaları b formunda bildirilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikBa bildirimin verip, bildirime tabi belge olmayan Bs beyanını vermesek olur mu?
  Sonraki İçerikKapı sigorta poliçeleri Ba bildirimine konu edilirken kimin vergi numarası yazılacaktır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz