Ana Sayfa Vergi Trafik kasko sigorta poliçesini Ba formunda bildirecek miyiz?

  Trafik kasko sigorta poliçesini Ba formunda bildirecek miyiz?

  337
  0

  Trafik kasko sigorta poliçesini form Ba da bildirecek miyiz? Evet ise ajenta yımı yoksa ana firmayı mı dikkate almamız gerekiyor örnek (Anadolu AXA sampo japon gibi) rakam olarak net prim kısmını mı yoksa bsmv eklenerek bizim ödediğimiz brüt prim kısmını mı baz almamız gerekiyor.

  Ba formunda bildirilecek. Acente bilgileri yazılır. Net prim yazılacak.


  BA -BS BİLDİRİMİNE İLİŞKİN BAZI DURUMLAR

  KİRA DEKONTU

  Kira dekontu; e-dekont değil ise ba formuna yazılacaktır. Kira ödemeleri karşılığında e-Dekont düzenlenmişse bunlar Ba bildirimine dahil edilmeyecektir.

  İTHALATLAR

  Ba bildirim haddinin üzerinde olup e-Belge olarak düzenlenmeyen ithalatlar, Kağıt ortamında düzenlenmiş gider pusulası ile yapılan alımlar da Ba formunda bildirilmelidir.

  BOŞ BEYAN

  Ba veya Bs bildirimleri boş da olsa verilmeyecektir.

  SADECE İŞLEM OLAN BİLDİRİM VERİLECEKTİR

  Ba veya Bs bildirim formlarından birinde bildirime konu edilecek belge olmasına rağmen diğerinde bildirime konu belge olmaması durumunda sadece bildirime konu belge olan Ba veya Bs formunun verilmesi yeterli olacaktır.

  SİGORTA KOMİSYON GİDER BELGESİ

  Ana sigorta firmaları tarafından sigorta acentelerine kağıt ortamında düzenlenen e-Sigortra gider belgeleri Ba bildirimine konu edilecektir. E-Sigorta komisyon gider belgeleri ise Ba bildirimine dahil edilmeyecektir.

  SİGORTA POLİÇELERİ

  E-Poliçe olarak düzenlenmiş sigorta poliçeleri Ba bildirimine konu edilmeyecektir.

  SONRADAN BEYANA TABİ BELGE ÇIKMASI DURUMU

  Bildirime konu belge olmadığı için verilmeyen Ba ve Bs formlarının birinde veya her ikisinde de  bildirilmesi gereken belge olduğu yasal bildirim süresi geçtikten sonra fark edilirse bunlar için usulsüzlük cezası kesilecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikBankadan dekont karşılığı 5.000 TL üzeri kira ödemeleri bildirilmek zorunda mıdır?
  Sonraki İçerikSatış yok ise veya faturaların tamamı e-Fatura ve e-Arşiv ise BS veriyor muyuz?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz