Ana Sayfa Denetim TMS/TFRS’lerin finansal raporlamaya ilişkin herhangi bir alanı düzenlememesi durumunda ne yapılmalıdır?

TMS/TFRS’lerin finansal raporlamaya ilişkin herhangi bir alanı düzenlememesi durumunda ne yapılmalıdır?

1132
0

TMS/TFRS’lerin finansal raporlamaya ilişkin herhangi bir alanı düzenlememesi durumunda ne yapılmalıdır?

TMS 8 Muhasebe Politikaları, Muhasebe Tahminlerinde Değişiklikler ve Hatalar uyarınca bir işlemi, olayı veya koşulu özel olarak ele alan bir TFRS bulunmadığında işletme yönetimi, muhasebe politikası geliştirmek ve uygulamakla ilgili olarak alacağı kararlarda, uygulanabilirliklerini göz önünde bulundurarak sırasıyla aşağıdaki kaynaklara başvurur:

  • Benzer ve ilişkili konuları ele alan TFRS’lerdeki hükümler ve
  • Varlıklar, yükümlülükler, gelir ve giderlerle ilgili olarak Kavramsal Çerçeve’de yer verilen tanımlar, finansal tablolara alma kriterleri ve ölçüm esasları.

Bununla birlikte işletme yönetimi, yukarıdaki kaynaklarla çelişmediği sürece; muhasebe standartları geliştirmek için benzer bir kavramsal çerçeve kullanan diğer standart belirleyici organların en son beyanlarını, diğer muhasebe literatürünü ve kabul görmüş sektör uygulamalarını da göz önünde bulundurabilir.

Konuyla ilgili detaylı bilgiler TMS 8’in 10-12 paragraflarında yer almaktadır.


Kaynak: Kamu Gözetimi Kurumu
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikİşverenler anlaşmış olduğu Zorunlu Bireysel emeklilik şirketini değiştirebilir mi?
Sonraki İçerikUluslararası Muhasebe Standartlarının geliştirilme ve yayımlanma süreci nasıl işlemektedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz