Ana Sayfa SGK SSK Tavanı Arttı – Artık İşveren Daha Fazla SSK Primi Ödeyecek…

  SSK Tavanı Arttı – Artık İşveren Daha Fazla SSK Primi Ödeyecek…

  1733
  0

  sgk24.11.2016 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6761  sayılı kanunun 8’nci maddesi ile;
  5510 Sayılı Kanun gereğince alınacak prim ve verilecek ödeneklerin hesabına esas tutulan günlük kazancın üst sınırı 16 yaşından büyük sigortalıların günlük kazanç alt sınırının 7,5 katı olarak belirlenmiştir.

  Kanunu maddesi 01.01.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

  Değişiklikle 2017-Ocak ayından itibaren SSK tavan tutarının üzerinde ücret alan kişilerin maaşları üzerinden kesilen SSK Primi artacaktır.

  Yapılan artış ile birlikte aylık SSK primi yaklaşık olarak 600 TL daha artacaktır.

  Bu artışı 250 TL civarındaki kısmı çalışanın maaşından kesilecektir (Brüt maaş alanlar için). Geri kalan 350 TL’si ise işverene yansıyacak ek maliyet olacaktır. İşyeri, çalışana net maaş olarak ödeme yapıyorsa tüm maliyete işveren katlanacaktır.

  Hesaplama yaklaşık olarak yapılmıştır. Maliyetler 2017 yılı için belirlenecek asgari ücret tutarına göre hesaplanacaktır.

  Kaynak : 24 Kasım 2016 tarih ve 29898 Sayılı Resmi gazete

  Tarih: 23 Aralık 2016

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikTüketici Güven Endeksi 2016-Aralık’ta 63,4 Oldu!
  Sonraki İçerikKOSGEB’ den KOBİ’ lere Acil Kredi Faiz Desteği

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz