Ana Sayfa Hukuk Site ve Binaların Ortak Kullanım Alanlarının Kiralanması Sonucu Kiracıların Tahliyesi Hangi Durumlarda...

Site ve Binaların Ortak Kullanım Alanlarının Kiralanması Sonucu Kiracıların Tahliyesi Hangi Durumlarda Yapılabilir?

3037
0

Site ve binaların ortak kullanım alanları (kapıcı dairesi, müştemilat vb.) gibi yerler site ve bina sakinleri tarafından izin verildiği sürece kiralanabilir. Elde edilecek kira gelirleri; site ortak giderlerinde ya da site sakinlerinin aidatlarının düşük ödenmesi amacıyla kullanılabilir.

Bina sakinleri veya site yönetimi (yönetici) ile ortak kullanım alanını kiralayan kişilerce kira kontratı düzenlenir. Kira bedeli, site/binanın ortak hesabına ya da yöneticinin hesabına yatırılabilir. (Kiranın yatması gereken hesap site/binanın ortak hesabıdır.)

Kiralanan ortak kullanım alanının tahliyesi istendiğinde (kira bedelinin ödenmemesi ya da kira kontratına muhalefet edecek durumların söz konusu olması gibi) her iki taraf arasında kiralayan ve kiracı ilişkisi bulunduğundan, kiralayan (site veya bina sakinleri, yönetici) taraf zorla tahliye ettirilemez. Ancak icra dairesi görevlileri tarafından yasada belirtilen usullere göre tahliye yapılabilir.

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Önceki İçerikProtestan Reformu’na Giriş: Protestanlık Mezhepleri (Dünya Tarihi / Orta ve Modern Çağ)
Sonraki İçerikİkinci ve üçüncü sınıf gayrisıhhi müesseseler iş yeri açma ve çalışma ruhsatı nasıl alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz