Ana Sayfa Vergi Şirkete kayıtlı arsa ve arazinin satışında KDV oranı % kaç olacak?

  Şirkete kayıtlı arsa ve arazinin satışında KDV oranı % kaç olacak?

  Arsa ve arazi satışı için düzenlenecek faturada KDV oranı %10 olacaktır.

  309
  0

  Şirket aktifine kayıtlı arsanın satışında KDV ve vergi durumu nasıl olacaktır acaba? Henüz 1 yıllık bir arsa satışından bahsetmekteyim.

  Arsa satışı için düzenlenecek Faturada % 10 oranında KDV hesaplanacak.


  Katma değer vergisi oranları

  MADDE 1 – (1) Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları;

  a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, (7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile değişen ibare. Yürürlük: 10/07/2023) % 20 (102)

  b) Ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1

  c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için,(7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile değişen ibare. Yürürlük: 10/07/2023) % 10 (103)

  olarak tespit edilmiştir.

  (II) SAYILI LİSTE

  36- (29/03/2022 tarihli ve 5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 9.maddesi ile eklenen sıra; Yürürlük: 01/04/2022) Arsa ve arazi teslimleri,

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikDolandırıcılar tarafından şirket kredi kartından çekilen paranın muhasebe kaydı nasıl olacak?
  Sonraki İçerikSerbest meslek mükellefi iş yerine kayıtlı aracı için e-SMM mi düzenleyecek?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz