Ana Sayfa Muhasebe Serbest meslek defteri tutanlar ciroya göre e-Deftere geçer mi?

  Serbest meslek defteri tutanlar ciroya göre e-Deftere geçer mi?

  Serbest meslek mükellefiyetinde ciro sınırına göre defter türü değişmemektedir. Ciro ne olursa olsun her zaman DBS'den serbest meslek kazanç defteri tutulacaktır. 

  9
  0

  Peyzaj mimarı mükellef serbest meslek defteri yanında mobilya işinden dolayı işletme defteri tutmaktadır. Bilanço defterine geçişte mimarlık faaliyetinden elde ettiği gayrisafi hasılatın 5 katı ve mobilya satışlarını mı dikkate alacağız yoksa sadece mobilya satış tutarını mı?

  Mimarlık faaliyeti ile mobilya faaliyetinin ilgisi yoktur. Ayrı ayrı defter tutuluyor. Sınıf değiştirmede sadece mobilya satışı ve alışı dikkate alınır.

  Serbest meslek mükellefiyetinde ciro sınırına göre defter türü değişmemektedir. Ciro ne olursa olsun her zaman DBS’den serbest meslek kazanç defteri tutulacaktır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikMüzayede Firmasından Satın Alınan Sanat Eseri Gider Yazılabilir Mi?
  Sonraki İçerikİnternet üzerinden alınan sosyal medya reklam hizmetine KDV ve Stopaj olacak mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz