Ana Sayfa Vergi Mahkemelerce Hükmolunan Avukatlık Ücretleri KDV Konusuna Girer mi?

  Mahkemelerce Hükmolunan Avukatlık Ücretleri KDV Konusuna Girer mi?

  1658
  0

  1- MAHKEMELERCE HÜKMOLUNAN AVUKATLIK ÜCRETLERİ KDV KONUSUNA GİRER Mİ?
  Mahkemelerce hükmolunan avukatlık ücretlerinin davayı kazananlara ödenmesi KDV’nin konusuna girmez.
  Ancak bu paralardan sözleşmeleri gereği ücret karşılığı çalışanlar dışında kalan avukatlara intikal eden kısım, serbest meslek kazancı kapsamında vergiye tabi olur. Avukatlar aldıkları bu para için davayı kazanana serbest meslek makbuzu düzenler ve makbuzda alınan tutar üzerinden KDV hesaplayıp ayrıca gösterirler.

  2- MAHKEME KARARINDA “KDV HARİÇ” YAZILMASI HALİNDE KDV NASIL HESAPLANIR?
  Mahkeme kararında “KDV hariç” şeklinde bir ifadenin yer almaması halinde, vekalet ücretinin KDV dâhil olduğu kabul edilir ve iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanan KDV, düzenlenen serbest meslek makbuzunda gösterilir.

  Kaynak: 3065-KDV Kanunu ve KDV tebliğleri

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikİade Edilen Mal ve Hizmetin KDV’si Nasıl İndirilir?
  Sonraki İçerikLTD.ŞTİ.’nin Kendi Esas Sermaye Paylarının Elde Edilmesi ve Hesaplanması Nasıl Olur?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz