Ana Sayfa Çalışma Hayatı Limited şirketin ortak ve müdürüne huzur hakkı olarak yapılacak ödemenin üst sınırı...

  Limited şirketin ortak ve müdürüne huzur hakkı olarak yapılacak ödemenin üst sınırı var mı?

  1
  0

  Limited Şirket müdürüne Nisan ayında 100.000 TL Huzur Hakkı verilecektir. Üst limiti var mıdır?

  A.Ş. Şirketlerin Yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin yaptıkları bu hizmetlerinin karşılığı olarak, Türk Ticaret Kanunu’nun 394’üncü maddesinde görüleceği üzere, “Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim veya yıllık kardan pay ödenebilir.’’

  Limited şirketin temsili ve işlerin yürütülmesi ile görevli müdür veya müdürler kurulu üyelerine bu görevleri dolayısıyla huzur hakkı ödenebilir. (TTK madde 622,623.) Hükmü yer almaktadır. Huzur hakkı Müdürler kurulu kararı ile aylık olarak belirlenir. ve Ticaret sicilinde tescil ettirilir.

  Üst limit diye bir işlem olmaz. Emsal kavramı uygulanır. Aylık ödenecek huzur hakkı emsal şirketlerden yüksek olamaz. Yine firmanın faaliyeti, cirosu, benzer durumdaki kişilere ödenen ücretler vb. emsalin belirlenmesinde dikkate alınır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikAktife kayıtlı binek araç oto galerisine satılırsa KDV oranı yine %1 olarak mı uygulanacak?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz