Ana Sayfa SGK Libya’da Çalışan Türk İşçilerin Sigorta Primlerinin Ödenmemesi Halinde Ne Yapılmalıdır?

  Libya’da Çalışan Türk İşçilerin Sigorta Primlerinin Ödenmemesi Halinde Ne Yapılmalıdır?

  4078
  0

  Türkiye ile Libya arasında imzalanan ve 1 Eylül 1985 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin ilgili maddeleri gereğince, Libya’da faaliyet gösteren Türk firmalarında çalışan daimi işçi statüsündeki Türk vatandaşlarının hastalık sigortası dışındaki sigorta primlerinin işverenleri tarafından Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılması gerekmektedir.

  Çalışılan sürelere ilişkin sigorta primleri işverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmamışsa; Libya’da anılan firma nezdinde çalışıldığını belgeleyen evraklarla birlikte işveren firmanın tescilinin bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaat ederek mağduriyetin giderilmesini talep edebilir.

  Kaynak: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerik31 Aralık 2017 Döviz Kurları
  Sonraki İçerikBanka Vadeli Hesap Açılışı

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz