Ana Sayfa Vergi Kurye mükellefinin şahıstan kiraladığı motosiklet için yapılması gereken işlemler nedir?

  Kurye mükellefinin şahıstan kiraladığı motosiklet için yapılması gereken işlemler nedir?

  521
  0

  Kurye faaliyeti yapan bir mükellefimiz şahıstan motor kiralamış aralarında kiralama sözleşmesi düzenlemişler bununla ilgili olarak yapılması gereken işlemler nelerdir hangi beyannamelerin verilmesi gerekli?

  Vergi ve muhasebe uygulamasında diğer mükelleflerden farklı bir işlem yapılmaz. Kira ödemesi bankadan yapılır Kiradan % 20 GV stopajı yapılır Kira banka hesabına yatırılır. Gelirler ve giderler defter kayıt edilir. Verilmesi gereken beyannameler verilir. (KDV Muhsgk, Geçici ve Yıllık Beyan) Kira sözleşmesi için damga vergisi beyannamesi verilir.

  Motosikletin sahibi şahıs açısından da kira geliri elde edilmiş sayılacağından stopajlı kira gelirlerinin beyanına ilişkin yıllık hadler dikkate alınarak hesaplama yapılır. Hadler aşılırsa gelir vergisi beyanı verilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikGünlük kiralama yapılması durumunda binek oto gider yazma sınırı nedir ve nasıl hesaplanır?
  Sonraki İçerikAlkollü ve alkolsüz restoranlarda faturanın bir yüzdesi olarak alınan bahşişin KDV oranı nedir?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz