Ana Sayfa Vergi Kişilerin ve İmzaların Birden Çok Olması Halinde Noter Harcı Fazla Ödenir mi?

  Kişilerin ve İmzaların Birden Çok Olması Halinde Noter Harcı Fazla Ödenir mi?

  1465
  0

  1- KİŞİLERİN VE İMZALARIN BİRDEN ÇOK OLMASI HALİNDE NOTER HARCI FAZLA ÖDENİR Mİ?
  Bir kişinin, birden çok kişiyi temsil etmesi harcın artırılmasını gerektirmez.
  Bütün imzaların tasdiki kanunen şart olan muamelelerde vekâleten imza edilmesi halinde, vekilin imzasının tasdikinden alınacak harç temsil ettiği kişilerin sayısınca çoğaltılır.

  Bir işte müştereken hareket eden vekillerin ve bir borca kefalet eden müteselsil kefillerin bir kâğıda koyacakları birden çok imzalar bir imza sayılır.

  2- MÜMESSİLLERİN BİRDEN FAZLA GÖREVLER NEDENİYLE İMZA ATMASI NEDENİYLE NOTER HARCI FAZLA ÖDENİR Mİ?
  Mümessil, haiz olduğu birden fazla sıfatlara dayanarak imza ederse sıfatları sayısınca harç çoğaltılır. Bir kişi hem kendisi için ve hem başkalarını temsil suretiyle imza ederse kendisi için ayrı, başkaları için de ayrı harç alınır.

  Birden ziyade kimseler, bir kâğıda ayrı ayrı işler için imza atıyorlarsa her birinden imza ettikleri kısım için ayrı ayrı harç alınır.

  Kaynak: Harçlar Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikTürkiye’de Kaç Kişi Kira Geliri Elde Ediyor Biliyor musunuz?
  Sonraki İçerikE-ticaret devi Amazon İstanbul merkezini açtı

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz