Ana Sayfa Muhasebe İş yerinin çevresine yapılan demir çitler direkt gider yazılabilir mi?

  İş yerinin çevresine yapılan demir çitler direkt gider yazılabilir mi?

  Özel Maliyetler isimli muhasebe hesabı; kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile (normal bakım, onarım ve temizleme giderleri hariç) bu gayrimenkulun kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan, varlıkların bedellerini kapsar.

  112
  0

  Bir mükellefimiz kiralık olan işyeri için kullanım alanı içerisine demir çitlerden KDV dahil 60.000 bin TL’lik profil direk çit yaptırmıştır. Bu durumda bu yapılan masrafı özel maliyet olarak mı düşünmemiz gerekiyor yoksa demirbaş gideri olarak mı dikkate almak gerekir?

  Özel maliyet hesabında takip edilir.

   

  264. ÖZEL MALİYETLER HESABININ AÇIKLAMASI

  Kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile (normal bakım, onarım ve temizleme giderleri hariç) bu gayrimenkulun kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan, varlıkların bedellerini kapsar.

  İşleyişi :

  Yapılan harcamalar hesaba borç kaydedilir. Bu harcamalar kira süresi içerisinde, kira süresinin beş yıldan fazla olması durumunda da beş yılda eşit tutarlarla, amorti edilir.

   


  Örnek Fatura ve yevmiye maddesi;

  Özel Maliyet Faturası Örneği

  Türü %  Tutar 
  İş yeri çevresine çit yapımı          50.000,00
  Hesaplanan KDV 20%          10.000,00
  Genel Toplam          60.000,00 

   

  Alım Faturası Örnek Yevmiye Maddesi

  HESAP BORÇLU ALACAKLI
  264 ÖZEL MALİYETLER         50.000,00
  191 İNDİRİLECEK KDV       10.000,00
  329 DİĞER TİCARİ BORÇLAR        60.000,00
  TOPLAM      60.000,00   60.000,00  

   

  İtfa Payı ayrılmasına ilişkin örnek yevmiye maddesi

  HESAP BORÇLU ALACAKLI
  770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ          10.000,00
  268. BİRİKMİŞ AMORTİSMANLAR          10.000,00
  TOPLAM     10.000,00       10.000,00

  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikTasfiyeye giren şirket yeni envanter defteri tasdik etmek zorunda mıdır?
  Sonraki İçerikMalzemeli işçilik faturaları dövizli olarak düzenlenebilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz