Ana Sayfa Çalışma Hayatı İş Akdini Haksız Fesheden Çalışan da İşverene İhbar Tazminatı Ödemek Zorundadır

  İş Akdini Haksız Fesheden Çalışan da İşverene İhbar Tazminatı Ödemek Zorundadır

  İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı nedenle derhal fesih esasları dışında bir nedenle ve feshi halinde aynı bildirim süreleri işçi için de geçerli olup, buna aykırı iş sözleşmesi fesihlerinde işverenin ihbar tazminatı alma hakkı doğabilmektedir.

  122
  0

  İşçinin ihbar tazminatına hak kazanmasının esasları nelerdir?

  İş Akdinin Feshinin Bildirim Süreleri

  4857 sayılı İş Kanununun 17’nci maddesi uyarınca iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa yazılı olarak bildirilmesi esastır.

  Madde gereğince;

  6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta,

  6 aydan 1,5 yıla kadar süren çalışmalarda 4 hafta,

  1,5 yıldan 3 yıla kadar süren çalışmalarda 6 hafta,

  3 yıldan uzun süren çalışmalarda 8 hafta

  bildirim süresi uygulanmaktadır.

  Fesih Yazılı Bildirilmelidir

  İş sözleşmesini performansa, işçinin davranışlarına, işin, işletmenin veya işyerinin gereklerine dayalı olarak fesh etmek isteyen işveren, feshi yazılı olarak ve bu sürelere bağlı kalarak işçiye iletmekle yükümlüdür.

  Bildirim Süresine Uymayan İşveren İhbar Tazminatı Ödemek Zorundadır

  İş sözleşmesini bildirim süresi vermeksizin fesheden işveren, bu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak ödemekle yükümlüdür.

  Çalışan Tarafından Yapılan Fesihte İşveren İhbar Tazimatı Ödemez

  Öte yandan; iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi, işveren tarafından deneme süresi içinde veya 4857 sayılı İş Kanununun 25’inci maddesi ile belirlenen esaslar çerçevesinde feshi halinde işçiye herhangi bir ihbar tazminatı ödenmemektedir.

  İş Akdini Bildirim Süresine Uymadan Fesheden Çalışan da İşverene İhbar Tazminatı Ödemek Zorundadır

  İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı nedenle derhal fesih esasları dışında bir nedenle ve feshi halinde aynı bildirim süreleri işçi için de geçerli olup, buna aykırı iş sözleşmesi fesihlerinde işverenin ihbar tazminatı alma hakkı doğabilmektedir.

   


  Kaynak: : T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikYıl İçinde Ödenen Geçici Verginin İndirimi İçin Yıllık Beyannamede Gösterilmesi Yeterlidir
  Sonraki İçerikİade Alınacak KDV, SGK Prim Borcuna Mahsup Edilebilir Mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz