Ana Sayfa Vergi İkinci el kitap satışlarında KDV oranı nedir?

  İkinci el kitap satışlarında KDV oranı nedir?

  İkinci el kitap satışlarında KDV oranı nedir?

  230
  0

  İkinci el kitap satışı yapan mükellefim satışı elektronik ortamda ve poşetli gerçekleştiriyor. KDV durumu ne olacaktır? 3065 sy kanun gereği 13/n mad. gereğince istisna mıdır yoksa poşetlendiği için teslim ve hizmet sayılarak KDV uygulanmalı mıdır?

  Poşet ile satılan yayından kasıt 21/6/1927 tarihli ve 1117 sayılı KÜÇÜKLERİ MUZIR NEŞRİYATTAN KORUMA KANUNU kapsamındaki yayınlar ise KDV oranı % 20 dir.

  MUZUR Yayın olmayan satışlar ambalajlanarak (Poşet veya paket) satılması halinde KDV istisnası uygulanır. Satışın internet ve 2. el olması istisnaya engel değildir.

  Satış şekli ne olursa olsun (internet, mağaza, kitap evi ) satılan kitap ve süreli yayınlardan KDV den istisna edilmiştir.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikİkinci el motorlu araç satışına ilişkin yetki belgesi olmayanlar özel matrah uygulamasından yararlanamaz
  Sonraki İçerikLimited şirketin şahıs işletmesine dönüştürülmesi halinde işletme defteri tutulabilir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz