Ana Sayfa TTK Huzur Hakkı Ödenmesi İçin Genel Kurul Kararı Alınması Gerekir

  Huzur Hakkı Ödenmesi İçin Genel Kurul Kararı Alınması Gerekir

  Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan gelir ve damga vergisinden istisnadır.

  1
  0

  Limited şirket ortaklarına huzur hakkı ödemesi ile ilgili 2024 yılı üst sınırı nedir? Ortağa ödenen huzur hakkı için ortak yıllık gelir vergisi beyanı verecek mi?

  GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden veya diğer kuruluşlardan alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır. İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır.

  Huzur hakkında üst sınır diye bir kural olmaz. Genel kurulun aldığı karar göre ödeme yapılır. Tek işverenden elde edilen Ücret gelirinin yıllık tutarı 2024 yılında 3 Milyonu TL’yi aşması halinde 2025 Mart ayında yıllık GV beyannamesi verilmelidir.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikYurt dışı çıkış harcı için daha vergisi ödenir mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz