Ana Sayfa Vergi Hurda Maddeyi Toplayanların Vergi Mükellefi Olma Zorunluluğu Var mıdır?

  Hurda Maddeyi Toplayanların Vergi Mükellefi Olma Zorunluluğu Var mıdır?

  2748
  0

  portrait-1066003

  Ticari işletmelere ait atıkları mutat olarak veya belli aralıklarla satın alanlar hariç olmak üzere, bir işyeri açmaksızın kendi nam ve hesabına münhasıran kapı kapı dolaşmak suretiyle her türlü hurda maddeyi toplayarak (Kağıt-Metal-Cam vb) veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar esnaf muaflığından yararlanabilirler.

  Buradaki muafiyet bunları toplayanlar için getirilmiştir. Geri dönüşüm işletmeleri (Hurdacılar) bu muafiyetten yararlanamazlar.

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikTapu İşlemlerinde Gerçek Değerin Beyanı…
  Sonraki İçerikMüteahhitten Kes, İşçiye Öde?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz