Ana Sayfa Muhasebe Harcırah kimlere verilir? Harcırah İçin Vergi Ödenir Mi?

  Harcırah kimlere verilir? Harcırah İçin Vergi Ödenir Mi?

  Huzur hakkı ödenen Yönetim kurulu üyelerine verilir. Harcırah tutarı brüt huzur hakkına ilave edilir. Oluşan GV matrahından yurt dışı için belirlen istisna GV matrahından indirilir. Kalan kısmı için GV ve DV bordroda hesaplanır.

  128
  0

  Anonim şirket yönetim kuruluna toplamda 3.000 USD harcırah ödemesi yapılacak. Bordroya ilave edilecek sanırım gelir vergisi damga vergisi uygulanır mı? Bu tutarlara istisna uygulanır mı? Muhasebe kayıtları nasıl olması?

  Harcırah;

  Huzur hakkı ödenen Yönetim kurulu üyelerine verilir.

  Harcırah tutarı brüt huzur hakkına ilave edilir.

  Oluşan GV matrahından yurt dışı için belirlen istisna GV matrahından indirilir.

  Kalan kısmı için GV ve DV bordroda hesaplanır.

  Özel bir muhasebe kaydı olmaz.

  Bordronunum muhasebeleştirilmesi yeterlidir.

  Harcırah istisnası için aşağıdaki linki inceleyiniz.

  https://www.turmob.org.tr/sirkuler/detailPdf/f1814a90-2b64-49ed-863d-c3ed99d7fc31/1-temmuz-2023—31-aralik-2023-tarihleri-arasinda-yurtici-ve-yurtdisi-gelir-vergisinden-istisna-harc


  Harcırah Nedir? Harcırah Giderlerinde İstisna Nasıl Uygulanır?

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikLtd. şirketlerde kar payı dağıtımında uygulanacak güncel stopaj oranı nedir?
  Sonraki İçerikÜniversitelerden yapılan gayrimenkul ve işletme kiraları için stopaj ödenecek mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz