Ana Sayfa Vergi Gelir Vergisine Göre Vergi Karnesi Nedir? Kimler Almak Zorundadır?

  Gelir Vergisine Göre Vergi Karnesi Nedir? Kimler Almak Zorundadır?

  9167
  0

  1- VERGİ KARNESİ NEDİR?
  Vergi matrahları tamamen veya kısmen götürü usulde tespit olunanlar ile kanunun gösterdiği kimseler, vergi karnesi adı verilen belgeyi doldurup vergi dairesine ibraz ederler.

  2- KİMLER VERGİ KARNESİ ALMAK ZORUNDADIR?
  2.1- İndirimlerden faydalanmak isteyenler Vergi Usul Kanunu esaslarına göre vergi karnesi almak zorundadırlar.
  2.2- Gelir Vergisi Kanunun 2’nci maddesinde sayılan kazanç ve iratları elde edenler (İstisna ve muafiyetlerden faydalananlar dâhil) vergi karnesi almak ve Gelir Vergisi yönünden durumlarını ve bu durumda meydana gelen değişiklikleri karnelerine yazdırmak zorundadırlar.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikVergi Dairesi Takdir Komisyonu Nedir?
  Sonraki İçerikArtık S.M.M.M.’ler de İş Güvenliği Uzmanlığı Yapabilir!!!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz