Ana Sayfa Çalışma Hayatı Fazla mesai ücretleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır mı?

  Fazla mesai ücretleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır mı?

  8
  0

  Pazar günleri ve bayramlarda çalışmış olmak kıdem tazminatını etkiliyor mu?

  Belirttiğiniz günlerde çalışmış olmak ücreti etkiler. Kıdem tazminatına esas son ücret kavramı, işçinin iş ilişkisi kapsamında iş gördüğü ve ücrete hak kazandığı en son ücreti ifade eder. Fazla çalışma, genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti ve benzerleri de bu türdendir. Fazla çalışma ücretinin işçinin fazla çalışma yapmasına bağlı olması sebebiyle bu hususta yapılan ödemeler arızi (geçici, devamlı olmayan) kabul edilir ve kıdem tazminatı hesabına dahil etkilememektedir.


  BENZER İÇERİKLER

  Kıdem tazminatından kesinti yapılır mı?

  Kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesilmektedir, başka kesinti yapılmamaktadır.

  Kıdem tazminatı hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dâhil edilir?

  Net ücret, yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, çocuk yardımı, temettü, havlu ve sabun yardımı (işyerinde kullanılacaksa tazminat hesabında dikkate alınmaz), taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, kalifiye, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, devamlı ödenen primler.

  Kıdem tazminatı hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dâhil edilmez?

  Yıllık izin ücreti, evlenme yardımı, hafta tatil ücreti, bayram harçlığı, hastalık yardımı, genel tatil ücreti, doğum yardımı, ölüm yardımı, izin harçlığı, jestiyon ödemeleri, teşvik ikramiyesi ve primleri, jübile ikramiyesi, seyahat primleri, devamlılık göstermeyen primler, fazla çalışma ücreti, iş arama yardımı, harcırah, bir defalık verilen ikramiyeler, iş elbisesi ve koruyucu malzeme bedelleri.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikÇalışana kıdem tazminatı tavanının üzerinde ödeme yapılırsa bu tutar vergiye ve SGK’ya tabi tutulur mu?
  Sonraki İçerik2024 1. Dönem Geçici Vergi İçin Enflasyon Düzeltmesi Yapılmayacaktır!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz