Ana Sayfa Hukuk Fazla Çalışma Mesai Ücretinizi Alamadıysanız Dava Açmak İçin Vakit Kaybetmeyin!

  Fazla Çalışma Mesai Ücretinizi Alamadıysanız Dava Açmak İçin Vakit Kaybetmeyin!

  2574
  0

  Fazla mesai yapıp ücretini alamayan işçiler, işten ayrıldıktan sonra dava açma hakkına sahiptirler.

  İşçilerin vakit kaybetmeden dava açmaları önemli, çünkü açılacak dava tarihinden geriye doğru 5 yılın öncesinde kalan süredeki fazla çalışma ücretleri zaman aşımına uğramış oluyor.

  Davanın açılması ne kadar süre geciktirilirse zaman aşımına uğrayan süre o kadar çok olacağından, işçi tarafından talep ettiği fazla mesai ücreti miktar olarak azalacaktır.

  Ayrıca fazla mesai ücreti için açılacak dava devam ederken, elde edilecek paranın değerinin korunması amacıyla işçinin alacağı fazla mesai ücretine bankalar tarafından mevduat hesaplarına uygulanacak en yüksek faiz işletilir.

  (Dava açılmadan önce arabulucu düzenlemesinin uygulanması gerekiyor. Bundan sonuç alınamazsa dava aşamasına geçilmektedir.)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  Önceki İçerikKira Sözleşmesinin Süresinin Uzatılmasında Damga Vergisi Uygulaması Nasıldır?
  Sonraki İçerikFazla Mesai Hesaplanırken Ara Dinlenmeler Dikkate Alınır mı?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz