Ana Sayfa Vergi Fatura ve belgelerin elektronik belge olarak düzenlenen belgelerden oluşması durumunda, ilgili dönem...

  Fatura ve belgelerin elektronik belge olarak düzenlenen belgelerden oluşması durumunda, ilgili dönem için Form Ba ve Bs bildirimlerini vermenize gerek bulunmamaktadır

  5
  0

  Şirketimizin 2023/01 dönemine ait tüm alış/satışlarına ilişkin belgeler elektronik belge niteliğindedir. 543 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince şirketimizin bu dönemde Form Ba ve Bs bildirimi verme yükümlülüğü bulunmakta mıdır?

  Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 396)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 543) ile; 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 3.2.4. numaralı bendi,”Bildirim verme yükümlülüğü bulunan ancak tüm alış ve/veya satışları belirtilen haddin altında kalan veya elektronik belge olarak düzenlenen belgelerden oluşan mükelleflerin, ilgili dönem Form Ba ve/veya Form Bs bildirimlerini vermelerine gerek bulunmamaktadır.” şeklinde düzenlenmiş olup, şirketinizin tüm alış ve/veya satışlarının belirtilen haddin altında kalması veya elektronik belge olarak düzenlenen belgelerden oluşması durumunda, ilgili dönem için Form Ba ve Bs bildirimlerini vermenize gerek bulunmamaktadır.

  Söz konusu Tebliğ ile getirilen bu düzenleme, 2023/01 ve sonraki dönemlere ilişkin olarak verilecek Form Ba ve Bs bildirimlerini kapsamakta olup, bilanço esasına tabi olan mükelleflerin Form Ba ve Bs bildirim yükümlülüğünü ortadan kaldırmamaktadır. Anılan Tebliğ ile mükelleflerin bildirimlerinin boş olarak verilmesi zorunluluğuna son verilmiştir.

   


  Kaynak: GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikİşveren fazla saatlerle çalışma için işçinin onayını almalı mıdır?
  Sonraki İçerikYurt dışında yapılan inşaat işleri nedeniyle, merkez ve şube arasındaki cari hesapların değerlemesi nasıl olacaktır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz