Ana Sayfa Muhasebe Enflasyon düzeltmesi 2024 yılında da devam edecek mi?

  Enflasyon düzeltmesi 2024 yılında da devam edecek mi?

  110
  0

  Enflasyon Muhasebesi Uygulaması;

  a)  Mükellefler 31/12/2023 tarihli (kendilerine özel hesap dönemi tayin edilenlerde 2024 yılında biten özel hesap dönemi sonuna ait) mali tablolarını 213 sayılı Kanunun geçici 33’üncü maddesi gereğince düzeltecek,

  b) Daha sonraki dönemlere ait (2024 ve sonrası) mali tabloların düzeltme işlemleri ise 213 sayılı Kanunun mükerrer 298’inci maddesinin (A) fıkrasında öngörülen şartların varlığına bağlı olarak yapılacaktır.

  Mali tabloların enflasyon düzeltmesine tabi tutulmasına ilişkin ana esaslar 213 sayılı Kanunun mükerrer 298 inci maddesinin (A) fıkrasında yer almaktadır:

  Yİ-ÜFE fiyat endeksindeki artışın,

  a)  İçinde bulunulan dönem dâhil son üç hesap döneminde %100’den ve

  b)  İçinde bulunulan hesap döneminde %10’dan fazla olması halinde mali tablolarını enflasyon düzeltmesine tabi tutacaklardır.

  Yukarıdaki şartların varlığı halinde bile Bakanlığın geçici vergi dönemleri itibarıyla enflasyon düzeltmesi yapılmamasına karar verme yetkisi vardır. 

   

   


  Kaynak: GİB – Tebliğ Taslağı
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikEnflasyon Muhasebesi Nedir?
  Sonraki İçerikKimler enflasyon düzeltmesi yapacaktır?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz